Pierwsza dostawa Robota Patrolowo-Przenośnego zrealizowana!

 In PL

Pierwsza dostawa Robota Patrolowo-Przenośnego z Łukasiewicz -PIAP zrealizowana!

W ubiegłym tygodniu do 2 Mazowieckiego Pułku Saperów trafił pierwszy z 35 zamówionych robotów  RPP. Zgodnie z umową, jej wykonawca – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dostarczył pierwszy egzemplarz Robota Patrolowo Przenośnego – model „Robot Inżynieryjny 1806”,
a do końca bieżącego roku w sumie do Wojska Polskiego trafi 18 egzemplarzy.

Roboty EOD/IED są jednym z czternastu głównych programów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Projektu Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Łuksiewicz-PIAP jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawca robotów mobilnych jest od początku zaangażowany w ten program. Zamówienia z MON w polskim Instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz stają się impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych Łukasiewicz-PIAP. tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie bazy mobilnej 75 kg) jest  platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo
z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RPP jest robotem o napędzie gąsienicowym co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym, gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Start typing and press Enter to search

TRM dla Carabinieri Skip to content