Taktyczny Robot Miotany dla Włoskiego Korpusu Karabinierów

 In PL

Taktyczny Robot Miotany z Łukasiewicz-PIAP dla Włoskiego Korpusu Karabinierów

W pierwszej połowie marca 2020r. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę Taktycznego Robota Miotanego TRM® do Oddziału Specjalnego Włoskiego Korpusu Karabinierów.
Karabinierzy zamówili robota TRM® w kompletacji 1 robot i 1 stanowisko operatorskie z możliwością przenoszenia i odpalania granatu hukowo-błyskowego.
TRM® jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne, powstałym w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.

TRM® składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota.

Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego TRM® może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości, i następnie w sposób teleoperowany dokonywać tam zdalnej inspekcji.

Taktycznego Robota Miotanego można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające, ogłuszające. Umożliwia to wykorzystanie TRM® np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników.

Unikatowe cechy robota TRM®

• bezgłośny układ napędowy
• możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360°, bez konieczności użycia narzędzi,
• możliwość zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED,
• możliwość wyzwalania granatów hukowo-błyskowych,
• niewielka masa i wymiary zewnętrzne panelu sterowania,
• nagrywarka cyfrowa zintegrowana z panelem sterowania,
• możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

TRM granat

Fot. Vinzseventyfive/Wikipedia

Start typing and press Enter to search

International Firefighters' Day (IFFD) Skip to content