Robot pirotechniczny PIAP GRYF dla placówki SG w Szymanach

 In PL

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Olsztynie otrzymali nowoczesnego robota pirotechnicznego PIAP GRYF. Mobilny sprzęt zakupiony z funduszy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego trafił na wyposażenie lotniczego przejścia granicznego w Szymanach.

Mobilny robot pirotechniczny został przekazany 26 października 2022, jednak dopiero niedawno zakończono cykl szkoleń. Jak podkreśla rzecznik komendanta warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej, mjr Mirosława Aleksandrowicz, „sprzęt pozwala na prowadzenie zdalnej neutralizacji oraz rozpoznania pod kątem zagrożenia obiektów, terenu i środków transportu. Cechą szczególną tego robota jest doskonała manewrowość, która pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc”.

 

Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z wykorzystaniem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach np. na pokładzie statku powietrznego.

Robot został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33 krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Start typing and press Enter to search

asda Skip to content