Innowacje w obszarze obronności osiągają nowy poziom – 5 czerwca oficjalnie rozpoczęła się kampania eksperymentalna HEDI OPEX 2025 na poligonie CEPOLISPE włoskich sił zbrojnych, niedaleko Rzymu. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie, zorganizowana przez Europejską Agencję Obrony (EDA) w ramach Europejskiego Hubu Innowacji Obronnych (HEDI). Jej celem jest przyspieszenie wdrażania zaawansowanych technologii autonomicznych w siłach zbrojnych państw członkowskich UE.
Od 9 czerwca sześć czołowych europejskich firm technologicznych – w tym instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz – PIAP z Polski – rozpoczęło testowanie swoich rozwiązań w realistycznych warunkach operacyjnych, ramię w ramię z europejskimi siłami zbrojnymi. Kampania potrwa do końca lipca i obejmuje dynamiczne scenariusze terenowe z wykorzystaniem bezzałogowych systemów lądowych i powietrznych.

Łukasiewicz – PIAP wnosi do OPEX 2025 innowacyjne rozwiązanie PIAP MULES, opracowane na bazie sprawdzonych platform mobilnych PIAP HUNTeR i PIAP IBIS. System jest przeznaczony do realizacji autonomicznych misji logistycznych, ewakuacji medycznej (CASEVAC) oraz rozpoznania w wymagających warunkach wielodomenowego pola walki. Rozwiązania te wyposażone są w funkcje autonomicznego poruszania się oraz zdolność do wymiany danych z innymi systemami bezzałogowymi i infrastrukturą dowodzenia (C2) za pomocą ustandaryzowanych interfejsów komunikacyjnych. Taka interoperacyjność jest kluczowa dla nowoczesnych, zintegrowanych operacji wojskowych.

„Udział w OPEX 2025 potwierdza gotowość naszych technologii do działania w wymagającym środowisku operacyjnym. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej przełomowej inicjatywy, która w praktyczny sposób wdraża innowacje w europejskiej obronności,” podkreślił prof. Piotr Szynkarczyk, dr hab. inż., Dyrektor Łukasiewicz – PIAP.
Kampania OPEX stanowi kluczowy element strategii EDA, której celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania rozwiązań technologicznych w siłach zbrojnych państw UE. Dzięki współpracy przemysłu, użytkowników końcowych oraz środowisk badawczo-rozwojowych, HEDI tworzy unikalną przestrzeń do wspólnych eksperymentów i szybkiego wdrażania innowacji.