Premiera zrobotyzowanego strzeleckiego systemu treningowego „PIAP MOBI TARGET”
ŁUKASIEWICZ –PIAP zaprezentowała zrobotyzowany strzelecki system treningowy PIAP MOBI TARGET. Przeznaczony jest do treningu i podnoszenia umiejętności funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę państwa, a także uzbrojonych pracowników ochrony, strzelców sportowych czy odbiorców cywilnych, posiadających broń do obrony osobistej.
System składa się z mobilnej platformy bezzałogowej, stanowiska operatorskiego z interfejsem szkoleniowym i stacji przekaźnikowej. Zaletą trenażera jest jego mobilność, zdolność do szybkiego przemieszczenia oraz pełna niezależność od istniejącej infrastruktury komunikacyjnej. Dla bezpieczeństwa trenażera oraz użytkownika, stworzone zostało oprogramowanie do precyzyjnej kontroli lokalizacji oraz powtarzalnego ruchu platform z pełną zakładaną prędkością. PIAP MOBI TARGET może działać we wzajemnej bliskości, jak i w otoczeniu przeszkód na terenie poligonu strzeleckiego. System porusza się na stosunkowo dużych dystansach do 1200 m, co umożliwia prowadzenie szkoleń snajperskich z dużych odległości.
Platformy mobilne dostosowane są do poruszania się w lekko i średnio trudnym terenie, w różnych warunkach atmosferycznych, temperaturowych i o każdej porze dnia i nocy. Czterokołowa konstrukcja charakteryzuje się dużym prześwitem, co w połączeniu z zastosowanym zawieszeniem zapewnia jej dobrą dzielność terenową. Dzięki maksymalnie nisko zamontowanemu akumulatorowi oraz lekkiemu materiałowi, z którego wykonany jest cel strzelecki, uzyskano niskie położenie środka ciężkości co pozytywnie wpływa na stabilne pokonywanie pochyłości wzdłużnych i poprzecznych występujących na otwartych poligonach strzeleckich.
Podstawowymi funkcjonalnościami stanowiska operatorskiego są: obsługa systemu, projektowanie scenariuszy szkoleń oraz nadzór i obserwacja postępów prowadzonego szkolenia. Dzięki przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi, użytkownik na etapie programowania szkolenia może określić sposób poruszania się platform mobilnych, np. sterowany ręcznie, po zaplanowanych uprzednio ścieżkach lub w sposób autonomiczny poprzez wskazane punkty współrzędnych GPS. Trenażer w każdej chwili może być przełączony w tryb kontroli manualnej. W takim przypadku operator może sterować ręcznie wybraną platformą. Możliwe jest również sterowanie wieloma platformami przez kilku operatorów równocześnie w jednej przestrzeni roboczej.